19 Ağustos 2017

İğneada Longoz ormanlarında nükleer tehlike!

 Silivri'den bindik otomobile ver elini İğneada. Ana yollarda sorun yok ama ara yollar hala gidiş gelişli ve dar. Üstelik kamyon trafiği bir hayli çok.
İğneada'nın merkezine bir kaç kilometre kala Longoz ormanlarının girişi dikkat çekiyor. İğneada'yı gezdikten sonra Longoz ormanlarına girdik. Bizi sık ağaçlar ve sinek sürüsü karşıladı. Mert gölü'ne giden yoldan daldık ormana. 2 km gittikten sonra yolun su ile kaplandığını gördük. Sineklerden arabadan çıkamadığımız için gerisin geriye döndük.
Longoz denize  akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması sonucu oluşan bir özel ekosistem.
Longoz ormanlarında Mert, Saka, Hamam, Pedina ve Çilingoz gölleri gibi birçok doğal güzellik de mevcut.
Orman dişbudak, kayın, meşe, ıhlamur, kızılcık ve gürgen gibi ağaçları bünyesinde barındırıyor. Bölgede kuş çeşitliliği de oldukça fazla. Ak kuyruklu kartal, kerkenez, kara leylek, sakarca, ağaçkakan, karabatak, akbalıkçıl ve sakarmeke gibi kuş türlerini görmek mümkün.
Bu bölgeye nükleer santral kurma gayretleri insanın kanını donduruyor.

3 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Uzun zamandır yazmamışsınız.. Merak ettim, nasılsınız? Birde İğneadaya kadar gitmişsiniz, Demirhane, Dubnisa Mağarası gibi yerleri görebildiniz mi?

Punto dedi ki...

Sevgili Asortik Krep; yorumunu görünce şaşırdım, sevindim. Blogların eski "hızı" yok artık. Facebook ve twitter moda şimdi.Ben yine de fırsat buldukça blogda yazmaya çalışıyorum okunmadığını bile bile. İğneada'ya Silivri'den gidip,döndük. Yanımızda misafirimiz vardı. Döneceğimiz için karanlığa kalmamaya özen gösterdik. Limanını ormanı gezdik. Demirhane ve mağaraya gidemedik sevgili Asortik Krep.Sizler ne alemdesiniz? Dilek ve Pınar hariç blog arkadaşlarımdan koptum gibi.Sevgilerimle...

Asortik Krep dedi ki...

Ben de çok değişiklikler var, yazmaya çalışıyorum,sanırım hepimiz biraz uzaklaştık ama bloğu bırakamam.İlk göz ağrım gibi.İyi olduğunuza sevindim.Görüşmek üzere.