21 Şubat 2010

Balkonda "güvercin" operasyonu!

Güvercinlerin bizler gibi siteye yerleştiği ilk yıllardı. Zor bir kış geçirmiş, yaz olunca kendimizi yazlığa atmıştık.
Yazlıktan dönüşte bizi bir sürpriz bekliyordu. Dairemizin küçük balkonunda bir misafirimiz vardı. Bir dişi güvercin. Balkonun bir köşesinde kuluçkaya yatmıştı. Dokunmadık tabii. Yavruların doğmasını, yürümelerini ve annesi tarafından uçurulmalarını beklemiştik. Ve iki yavrusu ile bizi terk eden güvercin, teşekkür hediyesi olarak bize yarım santim kalınlığında "pislik" tabakası bırakmıştı.
Telefonlarımız dinleniyor mu? bilemem ama havadan kuşlar tarafından gözetlendiğimiz bir gerçek. Güvercinler panjurları kapalı pencere kenarlarını seviyorlar.
Hele uzun süre insan görünmeyen balkonları. Onlar için bir cennet bu mekanlar.
İTFAİYENİN BALKONA YOLCULUĞU: Güvercinleri kurtarmak için gelen itfaiye aracı, bir kaç manevradan sonra balkona ulaşmak için merdivenini uzattı. Bu arada merdivendeki itfaiye eri balkonun ve güvercinlerin filmini çekti.
KUŞLAR DİKKATLE İZLİYOR: Balkona yaklaşan itfaiye eri önce tespit yaptı. Bir yandan da film çekmeye devam etti.
TEL ÖRGÜYÜ YIRTIYOR: Balkona ulaşan itfaiye eri tel örgüyü yırtınca kuşlar hürriyetlerine kavuştular. Baygın yatan kuşu ise itfaiye eri balkona girip avuçlarının arasına aldı. Havaya fırlatınca kuş canlanıp uçtu.
Geçenlerde komşularımızdan biri tüm tedbirleri alıp Amerika'ya gitmiş. Gözü arkada kalmadan. Neden kalsın ki. Panjurları kapatmış. Balkonunu da tel örgü ile örtmüş.
Örtmüş ama iyi örtememiş. Dört uyanık güvercin, açık kalan bir delikten içeri sızmışlar. Keyifleri bitip yiyecek bulmak için uçmaya kalktıklarında girdikleri deliği bulamamışlar ve içeride hapsolmuşlar.
Güvercinlerin çırpınışlarını gören bir komşu yönetime haber veriyor, yönetim de itfaiyeye.
Sağolsun! itfaiye hızır gibi yetişiyor. Balkona ulaşıyor. Tel örgüyü yırtıyor ve biri baygın dört güvercini kurtarıyor.
Balkon da böylece güvercinlerin yeni konaklama mekanlarından biri oluyor. Belki de kuluçkaya yatılacak bir yer.
Komşumuz Amerika'da gözü arkada kalmadan günlerini geçiriyor ama onu da "bizim gibi" yarım santimlik bir pislik tabakası sürprizi bekliyor.
Ne demişler:
"Evdeki hesap çarşıya uymaz."

8 yorum:

Pınarın Kulubesi dedi ki...

:) :) :)
Bizim de bu şekilde kumrularımız var. Daha temizler ama buna sevinebilirim:)

Her sene arka balkonumuz da yüksekte yer alan eşya kolilerimizin içine girip yuva yapıyorlar. Biz de artık o kolileri boş bırakır olduk. Bize çok alıştılar. Yazın haftasonu balkonda biz kahvaltı yaparken kondukları ağaçta, uzaktan bizi seyrediyorlar. Biz kahvaltıyı bitirdikten sonra baba ya da anne kuş yuvaya geri dönüyor. Sırayla bekliyorlar. Onlar bize, biz onlara alıştık. Bu sene de yollarını bekliyoruz. Geçen sene Armağan yavrunun büyüme aşamalarını fotoğrafladı. Bize alıştıklarından belki seslerini çıkarmadılar. Zamanı gelince yavru uçtu biz göremeden.

Punto dedi ki...

Kuşlar da emniyetli köşeleri seçiyor doğum için Sevgili Pınar. Umarım sizinkiler tekrar gelirler balkona.

byharby dedi ki...

Benim yardıma ihtiyacım var. Sizin başınızdan geçen hadiselerde güvercin ailesi hep beraber olmuş, yavrular doğal olarak hayata atılmış.Bizim balkon hikayesinde ise anne güvercin yavruları bıraktı.Yavrular iki tane. Üstelik rahatsız da etmemiştik. Şimdi o yavrular büyük bir ihtimal açlar. Yemek yemeği de bilmiyorlar. Ekmek ıslatıp verdik dokunmuyorlar bile.Biz öğrenci evinde onlar evin balkonunda mutlu, mesut yaşıyorduk ama şimdi böyle bir dram var. Ölmesinler istiyorum.Ne yapabilirim?

Punto dedi ki...

Zor soru Sevgili byharby.
Tabii en iyisi veterinerlerden yardım almak.
Kayınvalidemin önerisi ise şöyle:
Katı yumurta sarısını ezip biraz ıslatıp kibrit çöpünün ucu ile yavruların ağız kısımlarına sürmek.
Umarım işe yarar.

byharby dedi ki...

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Deneyeceğim. Umarım yavrular hayata tutunur.Bir önceki yorumu yazdıktan sonra aklıma geldi , bizim yan tarafta müstakil binada kuşçu bir komşu var. Tanışmıyoruz ama o kuşlarını uçururken ara sıra görüyorum kendisini. Olmadı durumu izah edip yavrulara sahip çıkmasını isteyeceğim. Herhalde bir hayvan sever olarak kuşları gibi taklacı v.s. özelliği olmayan bu özgür güvercin yavrularına da yardım eder. İlerleyen zamanlarda durumu size de buradan bildireceğim. Esen kalın.

Punto dedi ki...

Tamam Sevgili byharby. Ağızlarına su damlası da verilebilir. Umarım yavrular ölmez, büyürler, uçarlar.

byharby dedi ki...

Yavrular bu sabah balkonda yoktular. Aşağıda baktım yere de düşmemişler. Sanırım doğal süreç işledi ve gökyüzüne kanat çırptılar. :) İlginiz için teşekkür ederim.

byharby dedi ki...

Akşam baktım yine oradaydılar. İki kardeş güvercin , biri diğerinden daha irice, sanırım kardeşinin yemeğinin bir kısmını o yemiş zamanında... :) Herhalde yuvalarını bizim balkon bildikleri için geri geldiler. Balkonda bir sürü ıvır zıvır var. Gündüz baktığımda onların arasında değillerse , ki bayağı kontrol ettim, uçup uçup geri geliyorlar herhalde. Gelsinler tabi bizim balkon onlar için oldukça güvenlidir. Umarım yiyecek konusunda başlarının çaresine bakıyorlardır...