17 Kasım 2018

ÖZBEKİSTAN'DA İPEK YOLU!


Filiz Kamacıoğlu gezdi, fotoğrafladı, bizimle paylaştı:

Gezimiz, Özbekistan sınırları içerisinde bulunan Nukus (Aral gölünün güneyinde), Hiva (Kızılkum ve Karakum çölleri arasında olan Harezm bölgesinde), Buhara (Kızılkum çölünün güney ucunda), Timur'un doğduğu şehir Şehrisebz (Eski Keş), Timur'un başkenti Semerkant ve bugün Özbekistan'ın baş kenti olan Taşkent'i içeriyor.
Özbekistan haritası.

NUKUS: Özbekistan'a bağlı özerk bir bölge olan Karakalpakistan'ın başkenti. Günümüzde, Savitsky adıyla anılan müze St.Petersburg'dan sonra en büyük Rus Avangard koleksiyonunu barındırır. İgor  Savitsky 1957 yılında Nukus'a yerleşen Rus arkeologdur. Özbek ve Karakalpak sanatçıların yanı sıra Sovyet yönetiminin sürgüne gönderdiği avangard sanatçıların resimlerini ve diğer eserlerini toplamıştır.
Nukus müzesi.

HİVA:(Khiva), İpek yolu üzerindeki en önemli duraklardan biri.Tarihi İçhan kalesi Unesco tarafından Dünya mirası Listesine alınmış. Kale kerpiç surlarla çevrili. Sur içi çinilerle kaplı medreseler, camiler ve türbelerin bulunduğu açık hava müzesidir. İç kalenin burçları ve dört kapısı vardır. İpek yolunda en büyük köle ticaretinin yapıldığı yerdir.
Hiva'nın şehir planı
Hiva şehri surları.
Şehir surları ve  Hiva'nın simgesi Kalta minor minaresi.
Hiva'da 26 metre yükseklikte Kalta minor minaresi
 Kalta Minor minaresinden çini detayları
Hiva'da 45 metre yüksekliğinde olan minare
Kızılkum çölünden geçerken
Kızılkum çölü

BUHARA: IX yüzyıl ortalarından X yüzyılın sonuna kadar Samanilerin başkenti olmuş. İbn-i Sina'nın şehridir. Samaniler ve Karahanlılar zamanında ilk altın çağını yaşadı. Buhara, Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.
Her yerden görülen Kalon Minaresi (Karahanlılar tarafından yaptırılmış 47 m yüksekliğinde geometrik motifler ve çini süslemeli)
Kalon Minaresinin yakından görünüşü
Buhara'da medresenin iç avlusu
Karahanlılardan kalma Orta Asya'nın en eski camisi Magaki Attari Camisi
Magaki Attari Camii detay
 Yerel giysilerle gelin ve damat
Buhara'da bir sokak
Kuklalar
Samani İsmail Türbesi, Orta Asya'da pişmiş tuğladan yapılmış ilk  mimari yapıdır.
Tuğla süslemelerden detay, Zerdüşt simgeleri bulunur
iç mekan tuğla kubbe
iç mekan detay
Nakşibendi türbesi

 ŞEHRİSEBZ: (eski Keş) şehri. Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. "Yeşil Şehir" anlamına gelir. Timur burada doğdu. Şehir, Timur'un yaptırdığı yazlık konutu Ak Saray'ın harabeleri, sarayın bahçesindeki savaşçının büyük heykeli ve Dorus Saidat Anıt kompleksi ile ünlü. Timur Özbekçe Demir anlamındadır.
 Timur heykeli ve Ak saray harabesi
Ak saray detay
Ak saray görkemli çizimi

SEMERKANT: Zeravşan ırmağı vadisinde bulunur.Antik çağda M.Ö.VII.yüzyılda Efrasiyab adıyla anılırdı. Semerkant Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine alınmıştır.
 Semerkant'ta tiyatro binası
 18 Ekim Semerkant günü süslemeleri
 Semerkant'lı delikanlılar
 Timur heykeli
 Semerkant Registan meydanından örnekler
Semerkant Registan meydanı gece
Şah Zinde mezarlığı kompleksinde bulunan türbelerden çini örnekleri
İç mekan 
Siyab pazarı
Pazarın İçi
Buhari'nin türbesi

TAŞKENT; Özbekistan’ın başkentidir.
 Opera binası dış
Opera binası sahne
Opera binası balkon
Opera binası tavan
Opera binası duvar resmi

2 yorum:

Unknown dedi ki...

Filizciğim bravo çok güzel özetlemişsin vede aklında tutabilmişsin.ben şimdiden bazı bilgileri unuttum.tebrikler arkadaşıö.daha nice gezilere diyorum.

İyi Bir Anne dedi ki...

Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş.Tarihi yerleri bilmek kadar gidebilmek ve birebir orada onları görmek de önemli. Ama tabi imkan varsa. Umarım bir gün imkanım olursa gitmeyi çok isterim:) Sizi yeni keşfettim. Bende sizi sayfama beklerim.