18 Haziran 2014

İNÖNÜ, KAĞIT PARALARA NEDEN KENDİ RESMİNİ BASTIRDI?

 İktidarın istismar ettiği bir konu var. Atatürk resmi basılı paraların tedavülden kaldırıldığı ve yerine İnönü resimli paraların basıldığı konusu.
İnternete düşen ve elektronik posta yolu ile herkese ulaşmaya çalışılan bir bilgi bana da geldi.
Mantıklı ve doğruya benziyor. Ben de bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.
Bilgi şöyle;
O yıllarda ülkemizde para ve pul basacak matbaamız yoktu. Para ve pullarımızı İngiltere Londra' da büyük tesisleri bulunan Thomas De La Rue basıyordu. 1940 yılında İsmet İnönü hükümeti tarafından aynı kişiye 100 ve 50 kuruşluk olarak 20 milyon liralık banknot bastırıldı. Basılan banknotlar Londra' dan Newyork Shine adlı gemiyle Türkiye'ye gönderildi. Gemi 2 hafta süren yolculuktan sonra yakıt almak için Yunanistan'ın Pire limanına uğradı. Tarih 16 Nisan 1941' di. Alman uçakları Pire limanına saldırarak Türkiye' ye para getiren Newyork Shine gemisini batırdı. Gemideki Türk paraları denize saçıldı ve Yunanlılar tarafından toplandı.
Bu olay üzerine İnönü paraların Yunanlılar tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla Atatürk resimli tüm banknot paraları tedavülden kaldırmak zorunda kaldı. Yıllar sonra bu paralar da tedavülden kaldırılarak yeniden Atatürk resimli paralar bastırıldı.

Hiç yorum yok: