24 Haziran 2014

Örümcek ağı deyip geçmeyin!

Sağanak ve dolu yollarda seller meydana getirdi.
Silivri’de yazlıktayız. Önce hava karardı. Ardından şimşikler ve kulakları sağır eden gök gürültüsü. Sağanak. Fırtına. Dolu.
Seller doğru denize. Ağaçların yaprakları patır patır yerlerde.
Dimdik ayakta kalan örümcek ağı.
Facebook’tan örümcek ağı iye ilgili AA’dan alınan bilgi şöyle;
Örümceğin ağ yapmak için kullandığı ipek telleri inceleyen bilim adamları, tek tek tellerin sanıldığı kadar dayanıklı olmadığını ancak karmaşık bir biçimde örülen ağın bir bütün olarak son derece dayanıklı olduğunu ortaya çıkardı.
Araştırmacılardan Markus Buehler, ağın mekanik özelliklerinin yeni nesil süper güçlü maddelerin tasarlanması için kullanılabileceği ileri sürüldü. Araştırmacılar, doğal ya da insan yapımı diğer tüm liflerden farklı olarak örümceğin ürettiği ipeğin yumuşayıp katılaşabilme özelliğine sahip olduğunu ve farklı yük türleri taşıyabildiğini buldu.
Aynı şekilde ağ yapımında kullanılan diğer maddelerle karşılaştırılan örümcek ipeğinin düşen dallar ya da şiddetli rüzgarlar karşısında 6 kat daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, ağa herhangi bir ağırlık uygulandığında sadece bir telin koptuğunu ve örümceğin yeni baştan ağ örmek yerine tek bir teli onararak ağını yenilediğini buldu. Ağın çeşitli bölgelerinden yüzde 10 oranında teli kaldıran bilim adamları, ağın yüzde 10 oranında daha da güçlendiğini gözlemledi. Bilim adamları, örümcek ipeğinin aynı ağırlıktaki çelikten 5 kat daha güçlü olduğunu belirledi. Nature dergisinde yayımlanan araştırma, örümcek ağlarının iki farklı tür ipek içerdiğini de ortaya çıkardı. Sert ve kuru olan ipek türü, ağın merkezinden dışarı doğru dönen tellerde kullanılırken daha ince ve yapışkan olan ikinci ipek türü ise örümceğin avını yakalamak için hazırladığı tuzaklardaki sarmal tellerde bulunuyor. 

Hiç yorum yok: